GOJISAN Logo gojisan
Unser Immunsystem

Meie
immuunsüsteem

Inimkeha puutub iga päev kokku lugematul hulgal haigustekitajatega.

Meie keha peab alati olema valmis kaitsma ennast haigustekitajate eest, ükskõik, kas tegemist on viiruse, bakteri või kahjuliku ainega. See ongi põhjus, miks inimestel on välja kujunenud üsna keerukas mehhanism – immuunsüsteem.

Immuunsüsteem toimib nii:

Kaitsesüsteemi kuuluvad rakud (nt vere valgelibled), elundid (nt põrn või lümfisõlmed) ja valgulised kompleksid (nt antikehad). Immuunsüsteemi siseseks infovahetuseks kasutatakse erilisi signaalaineid.[1]

Meie immuunsüsteem jaguneb mittespetsiifiliseks (kaasasündinud) ja spetsiifiliseks (omandatud) immuunkaitseks. Mõlemad süsteemid töötavad koos ja täiendavad üksteist keha kaitsmisel võõrainete eest. Kaasasündinud immuunkaitse on juba iseenesest efektiivne suure hulga patogeenide puhul, kuid haigustekitajate leviku takistamiseks liitub ka spetsiifiline süsteem, mis keskendub konkreetsetele "sissetungijatele". Sel süsteemil on tagataskus ka võitmatu trump lümfotsüütide näol – need on teatud tüüpi vere valgelibled, mis võitlevad patogeenidega eesmärgipärasel viisil, kui nad on nendega juba varem kokku puutunud. Lümfotsüüdid suudavad "õppida" keha kokkupuutel välisvaenlastega ja moodustavad spetsiifilisi antikehasid[2].

Vaieldamatult on immuunsüsteemil inimeste jaoks asendamatu roll. See keerukas mehhanism töötab ööpäevaringselt, kaitstes organismi mitte ainult bakterite ja viiruste, aga ka parasiitide, seente ja kahjulike osakeste eest[3].

Immuunsüsteemi tugevdamine

Aegajalt vajab ka parim süsteem siiski veidi kõrvalabi. Keha immuunkaitse parandamiseks ja immuunsüsteemi toetamiseks on arvukalt võimalusi. Siia kuuluvad:

  • Tervislik eluviis: piisav füüsiline treening, stressi vähendamine, piisav uni
  • Tasakaalustatud toitumine: rohkesti köögi- ja puuvilju ning vitamiini- ja toitainerikkaid toitusid
  • Jooge piisavalt: vähemalt kaks liitrit vett ööpäevas
  • Võtke päikesevanne: looduslik D-vitamiini teke
  • Regulaarne käte pesu ja desinfitseerimine

Eeskätt vanemad inimesed, rasedad naised, lapsed ja stressirikkas olukorras olevad inimesed peaksid pöörama erilist tähelepanu oma immuunsüsteemi tugevdamisele.